top of page

Çene Estetiği


Çene Estetiği; Çene ucu, burun ucu gibi yüz profilini oluşturan en önemli iki yapı olup, yüzün diğer bölümleri ile orantılı ve uyumlu olmalıdır. Profiloplasti dediğimiz uygulama ile çene ucu estetiği sıklıkla burun operasyonları ile kombine olarak yapılır. Yüzün yan profiline bakıldığında çene ucu buruna göre geride olduğunda, estetik burun operasyonu yapılırken çene ucuna yerleştirilen protez ile burun, çene ve yüz orantısı sağlanır. Yerleştirilmiş olan çene protezi aynı zamanda hastadaki gıdılı görünümü de düzeltmiş olur. Çene ucu estetiği ağız kapanışı ve diş dizilimi normal hastalara yapılır. Bu operasyon basit ve güvenli olması yanında yüz estetiğinde ciddi düzelme ve gençleşme sağlayan kolay bir işlemdir


Mentoplasty (Çene Estetiği) Nasıl Yapılır?

Augmantasyon mentoplasty’nin çeşitli yöntemleri vardır. Bunlar arasında:


Yağ enjeksiyonu: Hastanın bel veya karın bölgesinden ya da gıdı altından alınan yağların bazı işlemlerden geçirildikten sonra çene ucuna verilmesi


Dışardan enjeksiyon maddelerinin verilmesi: Kollagen, hyaluronic asit vb pek çok yabancı madde çene ucuna enjekte edilebilir.


Kıkırdak yerleştirilmesi


Çene ucu protezleri yerleştirilmesi: silicon vb…


Çene kemiklerinin cerrahi müdahale ile kesilerek öne doğru ilerletilmesi.


Çene estetiği genellikle çene altındaki yani gıdı bölgesindeki yağ dokusunun alınması amacıyla liposuction veya lazer liposuction ile kombine bir ameliyat olarak yapılmaktadır.


Çene estetiği Operasyon Öncesi Yapmanız Gerekenler

Eğer geçirdiğiniz önemli bir hastalık, ameliyat, düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa bunu operasyondan önce doktorunuzla paylaşmanız gerekmektedir. Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız bu konuyu doktorunuzla konuşup ameliyattan önce ilaç kullanımını sonlandırılmalıdır. Operasyona karar verip randevu aldığınız zaman operasyon yapılacak bölgeye göre size ödem(şişlik) ve morluk olmaması için ilaçlar başlanacaktır.


Çene estetiği Operasyon Uygulama Yeri ve Şartları Nasıl Olacak?

Operasyon hastane koşullarında yapılır. Bazı zamanlarda yüz implantı ameliyatı sakinleştirici ile birlikte lokal anestezi ile gerçekleştirilir. Ancak, daha sıklıkla, genel anestezi önerilir. Operasyon otuz dakika ile bir saat arasında sürer.


Çene estetiği Operasyon Hakkında Bilmem Gerekenler

Operasyona girmeden önce anestezi uzmanımızla odanızda görüşeceksiniz. Çene estetiği işleminden sonra ağrınız olmayacaktır. Bu operasyondan sonra 1 gece hastanede kalmanız gerekmektedir.


Çene estetiği Operasyon Sonrası Takip Süreci

Eğer ağız içinden ameliyat yapıldıysa dikişlerin iyileşmesi için 3-4 gün sıvı diyet önerilir. Çalışmaya 1 hafta sonra dönülebilir.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page