top of page

OTOPLASTİ / KULAK ESTETİĞİ


Kulak estetiği – Kepçe kulak ameliyatı


Otoplasti, kulak kıkırdağına daha anatomik ve daha doğal şekil vermeyi hedefleyen bir ameliyattır. Bu ameliyatla, kulak kepçesinin şekli, boyutu ve pozisyonu değişebilir. Toplumda kulak deformitesi görülme oranı %5 ‘tir. Birçok farklı nedenle bu ameliyat yapılsa da, kulak estetiğinin günümüzde en sık nedeni halk arasında “kepçe kulak” olarak tarif edilen protrüde kulaklardır.


Kulak estetiği ameliyatı 6 yaşından itibaren yapılabilir. Kulak kıkırdağı gelişiminin %80’ini 6 yaşına kadar tamamlamış olur, kulak estetiğinde, burun estetiğinde olduğu gibi 18 yaşına kadar beklemeye gerek yoktur. Kulaklarında şekil bozukluğu olan çocuklarda, bu bozukluğun okul öncesi düzeltilmesini tavsiye ederiz. Çocuklar, yaşlarının gereği, daha saf duygularla hareket ederler, mecaz ve empati gibi duyguları tam olarak gelişmemiştir. Bu durum, kulaklarında şekil bozukluğu olan çocuk ile okluda alay edilmesine neden olabilir.


Bu ameliyat, hem lokal hem de genel anestezi ile yapılabilir. Her iki kulağa uygulanabildiği gibi sadece tek kulağa da uygulanır. Ameliyat süresi, ameliyat tekniğine göre değişmekle birlikte, yaklaşık 1,5- 2 saattir.


“Kepçe kulak” denilen kulak deformitesi, aslında, altında birkaç kulak kepçesi deformitesini birlikte barındırabilir, kulak memesinin şekil bozukluğu, kulak kepçesinin çukur kısmının aşırı büyük olması veya kulak kepçesinin yüze dik olacak şekilde bir yapı oluşturması gibi. Bu şekil bozukluklarının hepsine farklı ameliyat teknikleri ile müdahale edilebilir, nitekim 200 civarı kulak estetiği yöntemi tanımlanmıştır. Cerrahınız ile yapacağınız görüşme sonrasında size en uygun tekniğin hangisi olduğuna karar verilir.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page